Blog SK

Kvalifikačná / Doplňujúca skúška pre zahraničných lekárov na Slovensku: Skúsenosť našej študentky

Dňa 28. mája 2024 sa konala kvalifikačná/doplňujúca skúška. Na tejto skúške sa zúčastnila lekárka (pediatrička), ktorá absolvovala cyklus kurzov slovenského jazyka pre zahraničných zdravotníckych pracovníkov a podelila sa o svoje dojmy, tipy na prípravu a všeobecné užitočné informácie o organizácii.

Komisia a formát skúšky

Vyšetrenie sa začalo spoločným testom, na ktorom sa zúčastnili zubní lekári a lekári. Išlo o dôležitú fázu, ktorá spojila všetkých účastníkov pred ich rozdelením do špecializovaných komisií.
Koľko bolo účastníkov?

"Na skúške sa zúčastnilo 44 ľudí, z ktorých 40 úspešne absolvovalo testy. Potom sme boli rozdelení do dvoch skupín po 20 ľudí na ústnu časť. Z 20 ľudí v mojej skupine prešlo 10. V druhej skupine, čo bol neočakávaný výsledok, z 20 účastníkov testy absolvovalo 14. Bol to rekordný výsledok a mnohí ho pripisujú absencii prísneho skúšajúceho, ktorého sa všetci báli," hovorí naša študentka.
Náročnosť skúšky

"Písomnú skúšku by som ohodnotila 5 z 10, ale ústna skúška bola 10 z 10. Bola veľmi náročná, najmä z psycho-emocionálneho hľadiska. Sedíte pred komisiou piatich ľudí a každý kladie svoje otázky. V takejto atmosfére je ľahké zabudnúť na všetko, čo ste vedeli," povedala.

Skúšobný deň sa začal testami ráno a pokračoval do neskorého večera.

"Ráno sme začali s testami a od 13.00 sa začalo skutočné mučenie. Naša skupina zostala na skúške až do pol šiestej. Bol to strašný chronický stres," zdieľa jedna zo študentiek.

Komisia
Kvalifikačná/ doplňujúca skúška obsahovala otázky zo štyroch špecializácií. Komisia sa skladala zo štyroch odborníkov, z ktorých každý kládol otázky z inej oblasti, a z predsedu komisie.

"Komisia pozostávala zo štyroch ľudí: jeden bol predseda, ostatní boli špecialisti v rôznych oblastiach. Predseda sa ma na nič nepýtal, hoci ostatní hovorili, že sa niekedy aktívne zapájal do procesu," spomína naša hrdinka.
Porovnanie so skúškami na Ukrajine

Naša študentka si všimla, že skúšky na Slovensku sa výrazne líšia od tých, ktoré absolvovala na Ukrajine. Hlavným stresovým faktorom je jazyk.

"Bolo to už dávno, ale najdôležitejší rozdiel je jazyk. Na Slovensku som musela odpovedať v inom ako materinskom jazyku, čo mi pridalo stres. Niekedy som si kvôli nervozite jednoducho nevedela spomenúť na správny výraz."

Pocity pred a po skúške: očakávania a realita

Prekvapenia na skúške

Na skúške bola naša študentka prekvapená, že komisia bola pomerne lojálna.

"Komisia bola priateľská. Veľmi ma to prekvapilo, pretože všetci mi hovorili, že skúšajúci sú prísni a kladú zákerné otázky. Kládli mi normálne otázky, aj keď, samozrejme, boli aj otázky navyše," hovorí.

Vyhodnotenie svojich výsledkov

"Som na Slovensku len 10 mesiacov a už som zložila skúšku. Niektorí moji kolegovia, ktorí sú tu od začiatku vojny, sa ešte ani nezačali pripravovať. Ja som vedela, že skúšku budem robiť v máji, takže som sa začala pripravovať od septembra. Je to skvelý výsledok," hovorí hrdo.

Naplnili sa očakávania?

Očakávania a výsledky kvalifikačnej/ doplňujúcej skúšky sa často môžu líšiť, ale v prípade našej študentky bol výsledok lepší, ako očakávala.

"Výsledok prekonal moje očakávania. Vnútorne som si pripustila, že na prvýkrát neprejdem, ale aj tak by som išla až do víťazného konca. Nakoniec som skúšku urobila na prvýkrát a výsledok bol lepší, ako som očakávala," teší sa.

Rady pre budúcich uchádzačov

Príprava na kvalifikačnú/ doplňujúcu skúšku si vyžaduje značné úsilie a čas. Mnohí uchádzači sa museli učiť 6 mesiacov alebo dokonca rok.

Na úspešné absolvovanie skúšky sú dôležité nielen vedomosti, ale aj psycho-emocionálna príprava.

"Moja rada znie: študujte materiál každý deň, aspoň dve hodiny. Pomôže vám to nielen zvnútorniť vedomosti, ale aj pripraviť sa na stres pri skúške. Tiež je dôležité byť psychicky stabilný a nevzdávať sa," radí študentka.

"Ak budete venovať čas štúdiu každý deň, máte všetky šance na úspech. Ja som sa začala pripravovať od septembra a učila som sa takmer bez voľného dňa. Tí, ktorí sa spoliehali na šťastie a nevenovali príprave dostatok času, samozrejme, neprešli," hovorí.

Napíšte si aj latinské názvy a naučte sa ich, pretože pri definovaní definície je to nevyhnutná súčasť odpovede.

Pomohli kurzy?

"Bolo tam veľa materiálu. Kurzy pomohli systematizovať vedomosti a pripraviť sa na hlavné otázky," dodala študentka.

Zdôraznila význam používania doplnkových materiálov, ako sú prospekty a fotokópie s konkrétnymi odpoveďami na otázky, ktoré jej pomohli lepšie sa pripraviť na skúšku. Tieto poznámky si robila priamo na kurze a ako domácu úlohu.

Plány do budúcnosti

"Teraz plánujem potvrdiť svoju špecializáciu. Som pediatrička, ale po skúške som považovaná za lekárku bez špecializácie. Budem musieť znova poslať svoje dokumenty na ministerstvo a možno absolvovať ďalšie štúdium. Plánujem si hľadať možnosti rezidenčných pobytov alebo stáží na Slovensku," hovorí.

Na záver príbehu našej študentky, ktorá úspešne absolvovala kvalifikačnú/ doplňujúcu skúšku pre lekárov na Slovensku, zdôrazňujeme význam intenzívnej prípravy a psycho-emocionálnej odolnosti pri prekonávaní náročných skúšok.

Ak sa aj vy chystáte na skúšku a hľadáte efektívny spôsob prípravy, pozrite si naše kurzy slovenského jazyka pre lekárov, ktoré vám pomôžu osvojiť si potrebnú lekársku slovnú zásobu a rozvinúť komunikačné zručnosti pri zložitých témach, čím sa vaša príprava zefektívni.

Okrem toho úspešné absolvovanie kvalifikačnej/ doplňujúcej skúšky pre medikov na Slovensku otvára zdravotníkom dvere k mnohým pracovným príležitostiam v zahraničí. Med-Integro poskytuje služby v oblasti zamestnávania medikov v zahraničí a pomáha vám nájsť ideálne miesto pre vašu kariéru.

PRIHLÁSIŤ SA NA KURZ SLOVENSKÉHO JAZYKA PRE ZDRAVOTNÍCKYCH PRACOVNÍKOV

POMOC PRI ZAMESTNÁVANÍ ZDRAVOTNÍCKYCH PRACOVNÍKOV NA SLOVENSKU